مخاطبان محترم : بدینوسیله از مشکل فنی پیش آمده که موجب عدم دسترسی به بخش هایی از سایت و نیز عدم بروز رسانی آن شده بود پوزش می طلبیم.
آرشیو


عضويت در خبرنامه
0 نظر
تاریخ خبر : 1392/9/7 - 14:3
کد خبر : 68474
موزه آذربایجان و بشقاب های پرنده اش؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.
به گزارش آناج، 14 اردیبهشت ماه سال جاری سرقت شبانه از موزه آذربایجان در مرکز شهر تبریز خبر ساز شد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی استفاده از تاریکی شب و پایین بودن ضریب امنیتی ساختمان موزه آذربایجان را دلایل این سرقت اعلام کرده و گفت : با توجه به اینکه در ساختمان موزه آذربایجان موارد امنیتی به درستی رعایت نشده و دوربین های نصب شده در محل کیفیت مناسبی ندارند، در موقع سرقت نگهبان ساختمان در خواب بوده، سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند.

شب تاریک و نگهبانان در خواب

سرهنگ عباسزاده افزود: سارقان پنج عدد بشقاب نقره ای زمان ساسانی را به سرقت برده اند که ارزش کالای سرقت شده هنوز مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه از نگهبانان و کارمندان موزه تحقیقات به عمل آمده است، اظهار کرد: هنگام ورود سارق یا سارقان به داخل موزه دوربین یکی از مغازه های همجوار تصویر وی را ضبط کرده که در حال بررسی بوده و افراد مظنون نیز برای بازجویی به پلیس آگاهی احضار شده اند.
 
موزه دوربین داشته ولی اپراتور خواب بوده
 
تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در رزوهای وقوع این سرقت گفت: با وجود اینکه در ساختمان موزه آذربایجان دوربین های مدار بسته نصب شده در موقع سرقت، اپراتور ساختمان خواب بوده و سارق یا سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند. ضمن اینکه این موزه دارای دو نگهبان هم بوده اند اما آنها متوجه ورود دزدان نشده بودند.

وی با بیان اینکه سارقان از جایی وارد شده که نگهبانان تصور آن را هم نمی کردند و از غفلت اپراتور برای ورود استفاده کرده اند گفت: دوربین های مدار بسته، نحوه دزدی را ضبط کرده است و فیلم آن را در اختیار نیروی انتظامی قرار داده و منتظر پاسخ آنها هستیم.

به گفته محمدی این آثار دو بشقاب ، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره بوده است.


سرقت آثار تاریخی ناشی از بی تدبیری مسئولان است

عضو شورای شهر تبریز در این باره گفت: اتفاقاتی از این دست که سابقه قبلی هم دارد نشان از بی توجهی مسئولان امر نسبت به حفاظت از میراث تاریخی این مرز و بوم دارد.

حبیب شیری آذر افزود: آثار تاریخی نماد تمدن و فرهنگ یک ملت است و کوتاهی مسئولان در حفظ این نمادها که منجر به دزدی اخیر از موزه تبریز شده است به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید و رهبری مقام معظم رهبری است و مسئولان باید در تمام جهات مخصوصا فرهنگ وآثار تاریخی پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از منابع مالی خود را از طریق نمایش آثار تاریخی در موزه ها تامین می کنند. حال آنکه اکثر این آثار از موزه های کشورهایی همچون مصر، چین و ایران دزدیده شده و به آنجا انتقال یافته است.

وی با اظهار تاسف از این موضوع افزود: آثار تاریخی بیش از منابع نفت و گاز بازدهی مالی دارند ولی اهمیت آنها در ایران شناسایی نشده و ما به راحتی این منابع بی پایان را از دست می دهیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور گفت: نباید بخاطر برخی بی تدبیری ها و مدیریت های نامناسب شاهد به یغما رفتن این آثار ارزشمند باشیم.

 
شیری آذر همچنین گفت: مسئولان امر باید نسبت به این مسئله پاسخگو بوده چاره اندیشی کنند نه اینکه با برخی موضع گیری ها موضوع را کم اهمیت جلوه بدهند.

وی افزود: سابق بر این نیز اتفاقاتی از این دست پیش آمده بود که تکرار دوباره آن نشانگر بی توجهی و عدم حفاظت صحیح از این آثار است.

شیری آذر  اظهار داشت: این بی توجهی ها نه تنها ضررهای مالی گزافی به دولت می زند، بلکه آثار و تمدن و گذشته فرهنگی ما را نیز دستخوش تخریب کرده و از میان می برد.

وقتی سارق دستگیر می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از دستگیری سارق اشیای تاریخی موزه آذربایجان در تبریز خبر داد.اشیای تاریخی مسروقه هنوز بدست نیامده اند

تراب محمدی امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سامانه امنیتی و حفاظتی موزه های استان گفت: در این چارچوب بازجویی ها و پیگیری های نیروی انتظامی برای یافتن محل اشیای سرقت شده هنوز ادامه دارد.

وی ادامه داد: در عملیات شبانه روزی نیروی انتظامی، تیم آگاهی و امنیتی و اطلاعاتی استان، سارقان موزه قرآن و کتابت نیز دستگیر و اشیای به سرقت رفته از آن بازگردانده شده است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه مونیتورینگ و امنیتی و حفاظتی موزه های آذربایجان شرقی، گفت: این سامانه بسیار قوی و مدرن جهت حفاظت از موزه های استان به صورت پایلوت در موزه آذربایجان، سایت موزه عصر آهن و چند موزه دیگر استان امروز راه اندازی می شود.


محمدی سرقت از موزه آذربایجان در اردیبهشت امسال را عامل افزایش حساسیت های امنیتی و حفاظتی از موزه های آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: این سامانه با 10 میلیارد ریال اعتباربه منظور حفظ امنیت گنجینه های تاریخی و معنوی استان راه اندازی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک تمام موزه های آذربایجان شرقی از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل و به صورت آنلاین کنترل و مونیتورینگ می شود.


دستگیری شبکه زنجیره‌ای سرقت و قاچاق اشیای تاریخی


سردار مسعود خرم‌نیا نیز ظهر امروز در آیین رونمایی از سامانه مونیتورینگ و سیستم امنیتی و حفاظتی موزه های استان اظهار کرد: با پی‌جویی‌های انجام گرفته علاوه بر دستگیری سارق موزه آذربایجان‌شرقی به اطلاعاتی در رابطه با فعالیت یک شبکه زیر زمینی سرقت و قاچاق اشیای تاریخی و عتیقه‌جات دست یافتیم.

وی تشریح کرد: با تلاش‌ها و طی عملیات‌هایی سارقان این شبکه زنجیره‌ای دستگیر و اشیای تاریخی بسیاری کشف و ضبط شد.

خرم‌نیا با تاکید بر لزوم به روزرسانی مداوم تجهیزات ایمنی و حفاظتی از آثار و اماکن تاریخی به ویژه موزه‌ها اظهار کرد: سارقان اشیای تاریخی امروز بسیار متخصص و متبحر شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی استان بر لزوم بهره‌گیری از جدیدترین امکانات حفاظتی و امنیتی و به روز کردن دستکم سالانه آنها برای جلوتر بودن از سارقان تاکید کرد.

خرم‌نیا یادآور شد: دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی و حفاظتی جهت جلوگیری از ورود مخلان امنیت به اماکن تاریخی و ارزشمند است و به نوعی ابزاری برای مراقبت و پیشگیری از حادثه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه از گذشته تا امروز هرکجا اثر یا اشیای ارزشمندی نگهداری می‌شده نیاز به امنیت نیز در آن بوده است، یادآور شد: پلیس و نیروی انتظامی در مراکز پایش تصویری‌اش فضای پیرامون موزه‌ها را نیز کنترل می‌کند.اخبار مرتبط:

موزه آذربایجان مورد سرقت شبانه قرار گرفت

جزئیات سرقت پنج شی تاریخی ساسانی از موزه تبریز

تکرار سرقت آثار تاریخی از بی تدبیری مسئولان است

بشقاب های پرنده بر فراز موزه آذربایجان

نظرات
نام
ایمیل
متن پاسخ
نام
ایمیل
متن نظر
جماران؛ اولین «موج‌» ایرانی در آب‌های بین‌المللی مردم آذربایجان بحران نگین فیروزه را با پوست خود لمس می کنند/ ادعای روحانی برای احیای دریاچه ارومیه تبلیغاتی نبود تغییرات در قیمت خودرو +جدول از نظر متخصصان بین‌المللی در احیای دریاچه ارومیه استفاده می کنیم بخشی از معوقات کارگران تبریز کف به زودی پرداخت می شود بیماری ابولا در استان آذربایجان غربی تکذیب شد بازتاب جهانی بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان ترس از خشکسالی شدید در اروپا قرائتی: دچار سرطان اخلاقی شده‌ایم گلایه رهبر معظم انقلاب از ‌بی‌تو‌جهی به اقتصاد مقاومتی توافق با ایران در راستای تامین امنیت اسرائیل خواهد بود چه کسی مسئول شهادت حاج عباس است؟! رتبه اول شرکت تراکتورسازی ایران بین 500 شرکت برتر کشور رونمایی از سامانه جدید مدیریت محتوایی آناج و راه اندازی آزمایشی زبان های ترکی و آذری حدیث روز/ افرادی که چون گردهم آیند پیروز شوند و چون پراکنده شوند سود رسانند 2 مسلمان آمریکایی دیگر هدف حمله نژادپرستانه قرار گرفتند تشدید بارندگی ها در آذربایجان شرقی از فردا وضعیت بد آسفالت‌ها داد رئیس شورای شهر بناب را درآورد جذب 14 نفر از مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی در سازمان تعاون روستائی آذربایجان شرقی افتخار جانبازی بالاترین نعمت‌ خداوند است بیانیه مشترک ایران و عراق در مقابله با تروریسم چه کسانی دستاوردهای دولت را نادیده می گیرند؟ +تصاویر جدول/ قیمت روز تلفن همراه عکس/ ابتکار خبرنگاران در مقابل «ابتکار»! دست‌ها از انقلاب بولیواری کوتاه!
اعلام برنامه دیدارهای تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا شالکه بازهم مقابل رئال کاری از پیش نبرد / تساوی ارزشمند پورتو در خانه بازل عکس / نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز پنجشنبه، 30 بهمن مسابقات مینی گلف گرامیداشت دهه فجر و قیام 29 بهمن تبریز برگزار می شود دیدار سختی در مسجد سلیمان خواهیم داشت / هدفی جز کسب سه امتیاز نداریم گام بلند شاگردان بناکار در ورامین / شهرداری تبریز مدافع عنوان قهرمانی را به زانو درآورد تراکتورسازی به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد امیدهای گسترش فولاد نساجی قائمشهر را درهم کوبیدند هر دو تیم در شرایط حساسی قرار دارند / نیازمند حمایت هواداران‌مان هستیم ترکی برای تراکتور سوت می‌زند / صالحی قاضی دیدار گسترش فولاد - استقلال اعلام زمان و مکان کنفرانس خبری پیش بازی گسترش فولاد – استقلال تهران بررسی عملکرد تیم والیبال شهرداری تبریز در پایان مرحله مقدماتی دبیری: مصاحبه‌ شمس علیه من، انگیزه بازیکنان دبیری را دو چندان کرد بازوبند پهلوانی پرویز هادی پهلوان ایران در سال 93 توسط دکتر روحانی رییس جمهور اهداء شد کار دشوار شاگردان بناکار در خانه مدافع عنوان قهرمانی / کواچ مهمان ویژه دیدار شهرداری ارومیه و جواهری گنبد مربی گسترش فولاد در دوره پیشرفته مربیگری دروازبانی الاهلی عربستان هم‌گروه تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا شد برای برد مقابل استقلال هم‌قسم شده‌ایم دبیری انتقام دربی رفت را از مس گرفت / پایاسازه 6 تایی شد و به قعر جدول سقوط کرد تغییر زمان و مکان بازی تیم های گسترش فولاد تبریز و استقلال تهران ورزش جزو هسته‌های کلیدی سند تدبیر توسعه استان است منصوریان: از باشگاه تراکتور ممنونم/محبت شما را فراموش نمی‌کنم/ پورعلی گنجی: دعا می‌کنم تراکتور قهرمان آسیا شود هر آنچه دیشب در برنامه نود گذشت + تصاویر استاندار آذربایجانشرقی از پهلوان پرویز هادی تجلیل و قدردانی کرد عکس / نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز سه‌شنبه، 28 بهمن
0.1474